Голова Центробанку росії закликала готуватися до дорогих кредитів надовго

набиуллина

Центробанк росії буде змушений підтримувати жорстку грошово-кредитну політику протягом кількох кварталів, щоб повернути інфляцію до мети 4% до кінця 2024 року та зміцнити курс рубля.

"Щоб повернути інфляцію до мети наприкінці 2024 року, нам доведеться підтримувати жорстку грошово-кредитну політику протягом кількох кварталів. Темпи зростання кредитування сповільняться, але хотіла б також наголосити: наступного року, за нашим прогнозом, темпи кредитування залишаться позитивними, тобто продовжать робити внесок у розвиток економіки", – сказала глава Центробанку рф Ельвіра Набіулліна, передає The Moscow Times.

Центробанк росії встановив діапазон середньої ключової ставки на період 2023 року, що залишився, на рівні 15-15,2%, припускаючи, що ставки можуть зрости в грудні. 2024 року ставка прогнозується на рівні 12,5-14,5%.

Прогноз Центробанку рф за ключовою ставкою на 2023 рік допускає як її збереження, так і підвищення в період року, що залишився.

"Ставка може залишитись на цьому рівні цього року, але може бути ще одне підвищення, але потім, у міру зниження інфляції, ми говоримо, що наступного року ми почнемо знижувати ставку", – сказала голова ЦБ.

Центробанк росії в жовтні підвищив ключову ставку відразу на 200 базисних пунктів до 15%, вище очікувань, оскільки інфляційний тиск значно посилився і новий бюджет виявився гіршим за очікування регулятора. Разом із жовтневим підвищенням зростання ключової ставки з липня склало 750 базисних пунктів, тобто вона зросла вдвічі – до 15% з 7,5%.

"Грошово-кредитна політика, спрямована на підтримку низької інфляції, забезпечить і стабілізацію курсу. Вона запобігає тому, що можна назвати девальвацією, що самопідтримується, через інфляційну спіраль. Це небезпечне явище. Як це відбувається в країнах, де відсоткові ставки довго підтримуються нижче за інфляцію, і там починається якраз така спіраль, інфляційна і водночас девальваційна", – сказала Набіулліна.

Після підвищення ключової ставки, за словами Набіулліної, курс рубля стабілізувався, рублевий попит на імпорт став сповільнюватися.

"За інших рівних вища ставка означає міцніший обмінний курс. Зниженню волатильності курсу сприяли також відновлення експорту та указ про обов’язковий продаж валютного виторгу найбільшими експортерами", – додала Набіулліна.

Центробанк рф також зазначає, що пішло стійке уповільнення цінових очікувань бізнесу, хоча поки вони на найвищих рівнях.

Набіулліна додала, що пік інфляційного тиску в Росії вже пройдено в третьому кварталі 2023 року, але в річному вимірі інфляція перейде до зниження лише навесні наступного року (працює ефект бази першої половини минулого року, коли інфляція була низькою) та до кінця 2024 року вийде до мети 4%.

Автор: Галина Ялівець