Щоб майбутні мами були зубастими

Щоб майбутні мами були зубастими


Проблема стоматологічного здоров’я вагітних досі актуальна, оскільки такі жінки перебувають у групі ризику виникнення основних стоматологічних захворювань – карієсу зубів та захворювання тканин пародонта.

– За фізіологічного перебігу вагітності поширеність карієсу зубів досягає 91,4 %, захворювання тканин пародонта – 99,5 % випадків, – розповідає «Погляду» лікар-стоматолог, завідувач кафедри стоматології дитячого віку БДМУ, доктор медичних наук, професор Оксана Годованець.

За її словами, майже у половини вагітних жінок діагностують вторинний карієс та ураження попередньо здорових зубів, переважно, з гострим перебігом каріозного процесу. Відомо, що ці патологічні процеси становлять небезпеку не лише для ротової порожнини, але й для організму жінки загалом та для її майбутньої дитини. Карієс зубів і запалення тканин пародонту є хроніосептичним вогнищем, з якого мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності поширюються по всьому організму жінки і можуть викликати ускладнення вагітності. Окрім того, антенатальний період розвитку (вiд моменту заплiднення до початку пологів) є першим кроком у формуванні здоров’я дитини загалом та стоматологічного зокрема.

Планове звернення до стоматолога – у І триместрі

– Є взаємозв’язок стоматологічного здоров’я вагітної жінки з гормональними змінами в її організмі, – пояснює О. Годованець. – Різке збільшення рівня гормонів білкової та стероїдної природи до кінця І триместру в зв’язку з формуванням плаценти і наростання дефіциту макро- та мікроелементів зі збільшенням терміну вагітності впливають на стан зубо-щелепної системи матері та її дитини. Тому проведення усіх профілактичних заходів потрібно розпочинати у І триместрі, при первинному зверненні до стоматолога.

Лікування та видалення зруйнованих зубів – до вагітності або між 15 і 28 тижнями

За словами лікаря-стоматолога, асистентки кафедри стоматології дитячого віку БДМУ Дойніци Романюк, стоматологічне обстеження жінок рекомендують здійснювати на 6-8, 16-18, 26-28 і 36-38 тижні вагітності, лікування та видалення зруйнованих зубів – до вагітності. Якщо цього не відбулося, для планової санації порожнини рота доцільно обрати період часу між 15 і 28 тижнем (4-14 і 28-32 тижнем вважаються критичними). У ці терміни вже завершено органогенез плода, сформована плацента, функціонує фетоплацентарний кровообіг, стабілізована гемодинаміка, покращено показники імунологічного статусу матері.

«За фізіологічного перебігу вагітності поширеність карієсу зубів досягає 91,4 %, захворювання тканин пародонта – 99,5 % випадків»

О. Годованець

Профілактичний комплекс основних стоматологічних захворювань у вагітних: рекомендації

Перший візит (6-8 тижнів):

1 оцінка рівня гігієнічних знань та навичок вагітної жінки;

2 навчання та мотивація регулярного догляду за ротовою порожниною;

3 проведення професійної гігієни ротової порожнини;

4 корекція харчування спільно з нутриціологом;

5 підбір індивідуальних предметів та засобів гігієни для догляду за ротовою порожниною (еліксирів, ополіскувачів, жувальних гумок, флосів, інтрадентальних та монопучкових щіток, шкребків для язика, іригаторів).

Другий візит (16-18 тижнів):

1 складання плану лікування стоматологічних захворювань;

2 санація ротової порожнини – тільки до 28 тижня вагітності.

У цей період дії стоматолога повинні бути спрямовані на профілактику розвитку карієсу зубів:

– корекція харчування майбутньої матері, зокрема рекомендації щодо вживання продуктів, які містять ксиліт (жовта слива, суниця, цвітна капуста, малина, цикорій, чорниця, баклажан, салат латук, шпинат, цибуля, морква);

– індивідуальна гігієна ротової порожнини з використанням зубних паст для зміцнення твердих тканин зуба;

– враховуючи фізіологічне підкислення ротової рідини під час вагітності, полоскання ротової порожнини лужними розчинами, чистка зубів лужними зубними пастами;

– в умовах стоматологічного кабінету контрольоване чищення зубів з наступним нанесенням ремінералізуючих засобів.

Третій візит (26-28 тижнів):

1 оцінка ефективності рекомендацій щодо профілактики захворювань тканин пародонта, карієсу зубів, стану гігієни ротової порожнини;

2 професійна гігієна ротової порожнини.

Четвертий візит (36-38 тижнів):

1 надання рекомендації щодо догляду за ротовою порожниною дитини від народження до прорізування першого зуба;

2 проведення пропаганди грудного вигодовування до досягнення дитиною 12-місячного віку;

3 надання рекомендації щодо обмеження в харчуванні дітей цукру (до 20 г на добу);

4 ознайомлення з особливостями вибору та правилами користування соскою-пустушкою.

Функції стоматолога в цей період мають профілактичний характер щодо попередження погіршення стану тканин пародонта в післяпологовий період. Лікування проводять за умови виникнення невідкладних показань.

Профілактичні заходи мають подвійну мету: підтримують і поліпшують стан ротової порожнини в жінок протягом усього періоду вагітності та створюють умови для нормального фізіологічного розвитку плода. А це гарантує повноцінне формування і первинну мінералізацію твердих тканин зубів, а також забезпечує фізіологічний перебіг процесу їхнього дозрівання. Зокрема на 6-10 тижні вагітності формуються зачатки всіх молочних зубів, з 20 тижня відбувається формування зачатків постійних зубів, що продовжиться до 5-річного віку дитини.

P.S. Програма лікувально-профілактичних заходів, які виконують під час вагітності та лактації, повинна бути узгоджена між лікарем-стоматологом, акушер-гінекологом і терапевтом.

Автор: ultima_thule_w
Предыдущий материал

Під Донецьком накрили велику партію ліків з кодеїном, що продавалися без рецепта

Следующий материал

Жуткий таракан сорвал выступление президента: курьезное видео

Коментарии (0)