Сьогодні українці святкують велике християнське свято на честь братів-мучеників Маккавеїв

Сьогодні українці святкують велике християнське свято на честь братів-мучеників Маккавеїв, яке в народі називають Маковія. Саме на цей день припав один зі страшних злочинів більшовицького режиму - 14 серпня 1937 року потужним вибухом було зруйновано собор Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві, збудований у 1108-1113 рр. князем Святополком Ізяславичем.

Монастир було закрито ще в 1922 р. Руйнування його споруд (Золотоверхого собору, дзвіниці, монастирських будівель) розпочалося в 1934 р., після повернення столиці України в Київ – задля розчистки місця під амбітний урядовий центр (дві гігантські споруди з колонами та 34-метровий пам’ятник Леніну посередині).

Єдиним з українських вчених, хто відмовився підписати акт знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря, був археолог і мистецтвознавець Микола Макаренко (1877-1938). За свою принциповість він невдовзі був репресований і вбитий у в'язниці. Місце поховання досі невідоме. Інші ж «дослідники» швиденько підписали висновок, що собор збудований переважно у барокові часи, а не в ХІІ ст., а тому пам’ятка культури світового значення «не становить ні історичної, ні культурної, а ні архітектурної цінності».

Рішення про знищення Михайлівського золотоверхого приймалося на рівні ЦК КП(б)У. Більшість функціонерів, що вчинили цей злочин – Постишев, Балицький, Затонський – незабаром були замордовані своїми ж кремлівськими господарями.

Потворний урядовий центр так і не збудували. Через незадовільний вигляд єдиної зведеної споруди (будівля нинішнього Міністерства закордонних справ) будівництво зупинили.

Руїни Михайлівського Золотоверхого простояли до кінця ХХ століття. До 2000-річчя Різдва Христового храм було відновлено в барокових формах ХVІІІ ст. Під час подій Євромайдану 2013-2014 рр. у Михайлівському соборі знайшли притулок активісти Майдану і було влаштовано польовий шпиталь, пізніше при монастирі діяв пункт допомоги переселенцям зі сходу.

Нині біля стін Михайлівського Золотоверхого розташована Стіна пам’яті – портрети воїнів, які загинули внаслідок російської агресії на сході України.

На изображении может находиться: небо, дерево и на улице

На изображении может находиться: на улице

На изображении может находиться: 1 человек

Автор: zoosovet
Предыдущий материал

Сьогодні в головному офісі Адміністрації Одеського порту пройшла нарада

Следующий материал

Лаконічний і елегантний стиль життя «хюгге» виходить з моди

Коментарии (0)